ANA SAYFA ÜRETİM SÜREÇLERİ

HAM MADDE

Ürünler işlem öncesi beklemek üzere hammadde stoğumuzda depolanır.

ÜRETİM AKIŞI

ASP, Caterpillar hattında 10,000'den fazla yedek parça tedarik edebiliyor.

Öncelikle, orjinal numunenin fiziksel testleri ve kimyasal analizleri yapılarak malzeme cinsi belirlenir. Tersine mühendislik tabir edilen çalışmalar yapılır; piyasadaki muadil malzemeler araştırılır ve gerekirse iyileştirme yapılarak orjinalinden daha sağlam ve dayanıklı bir ürün imali hedeflenir.

Malzeme kalitesinden emin olunduktan sonra numunenin teknik çizimleri çizilir ve akabinde kalıp ve modelleme işlemleri yapılır.

Yüksek kapasiteli ve ileri teknoloji kullanan tedarikçi dökümhanelerde dökülen hammaddeler laboratuvarda test aşamasından geçtikten sonra yüzey kontrolü ve röntgen çekimi yapılır.

Tedarikçilerden Fabrikaya intikal eden malzemeler, CNC tezgâhlarda hassas olarak üretilir. Üretimdeki her 5 parçadan 1 tanesi CMM ölçüm cihazında ölçü kontrolüne tabi tutularak üretime devam edilir. Tüm işlemler ERP sistemiyle mühendisler tarafından takip edilir.
Üretimi tamamlanan ürünler son muayene istasyonunda %100 ölçü kontrolünden geçirildikten sonra koruyucu yağ ile boyama işlemleri uygulanır ve uygun ambalaj ile depolanır ve sevkiyata hazır hale getirilir.

Her bir ürünün analiz raporu, işlem süresi, maliyet hesabı, operasyon kayıtları, uygunluk ve kalite raporları tek tek sistematik kayıt altına alınıp arşiv oluşturulur.

OPERASYONLAR

En önemli unsurlar ASP Makine bünyesinde yapılmaktadır.

Yedek parça üretiminde kullanılan birçok işlemin yanı sıra, robot kaynağı, ısıl işlem, indüksiyon, taşlama, balans alma, diş açma, boya ve son olarak da en önemli unsur olan ürün test cihazları ve analiz raporlama tekniklerini kendi bünyemizde yapmaktayız.

KALİTE

Kalite ASP'nin öncelikli hedefleri arasında yer alır.

Üretilen ya da tedariği yapılan tüm yedek parçalar piyasaya sürülmeden bir test serisine tabii tutulmaktadır. Testler ve kontroller ilk adımlardan başlayıp, bitmiş ürüne kadar devam etmektedir. Tüm testler ve kontroller ASSAN-ASP labaratuvarlarında yapılmaktadır. Sırasıyla ham madde analizi, lazer ölçüm, sertlik testleri, bitmiş ürünün çalıştırma testleri ve bitmiş ürünün kalite kontrolleridir.

Assan 1996 yılında ISO 9001:2000 sertifikasına hak kazanmıştır. Bu sadece ASSAN’ın kalitesinin ve organizasyonundaki profesyonelliğinin değil aynı zamanda bu piyasada güvenilir bir üretici olduğunun tescilidir. Bu kalite sertifikasyonu ASSAN’ın daha yüksekleri hedef almasına sebep olmuştur ve firma içinde önceliktir.

DEPO VE SEVKİYAT

1.2 milyon adetten fazla sürekli stoğunda ürün bulunduran ASP; ambalajlama, sevkiyat ve modern lojistik sistemleri zincirini titizlikle takip eder.

BAKIM VE ONARIM SERVİS HİZMETLERİ

İhtiyacınız ve talebiniz ne olursa olsun servis ve yedek parça alanında çözüm noktanız.

ARGE VE ÜRGE

Arge-Ürge ve Modelleme Sistem Şemamız

Piyasa ve Talep Araştırması Sonuçları
Satış Planı
Üretim İş Akışı
Başlangıç Üretim Sistemi
Üretim Sistemi Geliştirme İhtiyacı
Yatırım İhtiyacı
Malzeme Tedarik Planı
Ürün/Hizmet Üretim Planı
Makine Ekipman Tedarik Planı
Üretim işgücü Planı
İşyeri Yerleşim Planı
Makine-Ekipman Temin Planı
Hammadde Tedarik Planı
Detaylı Üretim Planı
Üretim İşgücü Temin Planı
Üretim Öncesi Modelleme ve Geliştirme